122Views
10. listopadu jsme na domácí půdě ve Vráži přivítali hosty z TJ Pankrác. Po dlouhém boji skončil zápas 4-4. Zda se jedná o zisk či ztrátu se dozvíme „až po honu“. S ohledem na vývoj zápasu se zdá, že se spíše jedná o zisk bodu, ale uvidíme…
V sobotu jsem přislíbil, že napíšu zprávu o zápase. Osud si nakonec trochu zalaškoval, protože jsem dohrával jako poslední a partie skončila až těsně před třetí hodinou. Partie ostatních jsem tedy viděl jen v úvodu a nejsem si jistý přesným pořadím dohraných partií. Zápas tedy (po nezbytném úvodu) rozeberu po jednotlivých šachovnicích.
Soupeři oproti minulému kolu přijeli ve velmi silné sestavě (včetně velmistra Jírovského) a zápas tedy neměl jasného favorita.
První větší kolečko po šachovnicích – na první desce „francie s braním na e4“, velmistr evidentně není proti velmistrovské remíze. Honza sice zkouší chvíli bojovat, ale tady počítám s remízou. Na druhé Kuba Stinka černými mačká Matouše Ereta, černými pohodlná pozice a uvidíme. Na třetí Tomáš Civín se svým neoblíbeným soupeřem – Radkem Doležalem. Tomáš v zahájení odmítá opakování tahů, ale pak se trochu zamotá. Na čtvrté David Hák se zkušeným soupeřem – IM Jaroslav Polášek – odmítá rychlou nabídku remízy (pochvala za bojovnost, ale zeptat se mohl 😉), černými ale proti sicilce s c3 stojí, no, jako černý… Na páté já hraji proti Ondřeji Matrasovi. Příprava mi celkem vyšla, mám pohodlnou pozici s prostorovou převahou, ale soupeř je známý svou hrou „boxovacího pytle“… Na šesté Michal Novotný zasedl proti Janu Souralovi. Soupeř prý začal hrát 1.e4, Michala se ale zalekl, začal tahem Jf3 a na šachovnici se (asi poprvé v Michalovo kariéře) objevila královská indická. Michal s pozicí úplně spokojený není. Na sedmé Vašek Kotál s Michalem Šindlerem postavili velmi originální verzi sicilky s Jc3, které jsem nerozuměl 😊. Na osmé si Milan Borkovec proti Pavlu Postupovi vlezl do španělské boty a liboval si jak je v ní příjemně, že aspoň netáhne na nohy. Podobný typ pozic byl důvodem proč jsem přestal hrát e5, protože na to člověk potřebuje trpělivost a poziční cit…
Nyní tedy v rychlosti k jednotlivým partiím – bohužel díky zásahu mých ratolestí jsem dočasně bez notebooku. Partie jsem si jen přehrál na mobilu, článek tedy bude partiových ukázek (pro pamětníky – bude to taková obdoba s mikrofonem za hokejem 😊). Tak nakonec vloženo pár diagramů z mobilu…
První šachovnice skončila dle předpokladů rychlou remízou. Honza sice chvíli naznačil, že je připraven bojovat, ale když si takto zkušený velmistr přijede pro remízu, je těžké (byť bílými) ho přimět k boji.
Na druhé Kuba soupeře velmi dlouze trápil. Pozice se rozhodně nehrála bílému snadno, ale odolával, až poté před časovou tísní se objevily konkrétní možnosti, jak zaútočit na bílého krále. Bohužel se nejednalo o moc lidské pokračování a ani času již (pravděpodobně) nebylo mnoho, takže tyto varianty zůstaly za kulisami… V konečné pozici již možná bílý stojí o chlup lépe, ale při vědomí toho, že se posledních 30 tahů spíše bránil asi bílý na více než půl bodu ani nepomyslil…
Pozice Eret-Stinka, nyní vyhrávalo 37. ..Vg4+ 38.Kh5 a Vf4!! V časovce extrémně těžké, ale hezké spletení matové sítě.
Třetí šachovnici jsme opustili krátce poté, co Tomáš odmítá hned v zahájení opakování tahů. Bohužel poté přehlíží taktickou zápletku, při které dočasně ztrácí pěšce, kterého sice nakonec získá zpět, ale po jeho dobrání je již jeho pozice nedobrá – soupeř má silnou dvojici střelců a silného „d“ pěšce. Zkušený soupeř již neponechal nic náhodě a partii dovedl bez zakolísání k výhře.
David na čtvrté po odmítnutí remízy (z mého pohledu) trochu ztrácí půdu pod nohama (zejména slabina na c6 se mi při pohledu do strany moc nelíbí). David nakonec slabinu řeší obětí pěšce po které má sice aktivnější figury, ale pozice se mi stále líbí spíše za bílého. Navíc David má (tradičně) velmi špatný čas. Naštěstí se do časové tísně ale dostane i soupeř. Po jeho drobných nepřesnostech se výhoda pomalu rozplývá a v momentě, kdy David již vyrovnal, chybuje znovu a nyní již fatálně – Davidovi zbývá v pěšcové koncovce střelec víc 😊. Při pohledu pouze na hodnocení motoru by se dala Davidova výhra nazvat šťastnou, ale David šel štěstí hodně naproti – odmítl rychlou remízu (černými proti silnějšímu soupeři), bojoval, předkládal soupeři problémy k řešení, skvěle zvládl hru na půlminutě. Zkrátka Caissa po zásluze Davida odměnila za bojovnost a odvahu!
Polášek – Hák, soupeř se rozhodl vyřešit problémy obětí kvality, David byl ale proti – přišlo hezké 46. … Vxf1 a Davidovi zbyla místo kvality figura
Já na páté stál celou dobu lépe, bohužel jsem se na dvou místech upnul na myšlenku, která měla nakonec taktickou díru, takže místo vtrhnutí figur do černé pozice, jsem pouze odevzdal část výhody. Přitom uvědomit si ve správný moment, že nemusím nutně na soupeře vletět přes „c“ sloupec, ale přes h4, tak jsem měl (dle Michalovo komentáře) partii do knížky na téma „Teorie kopce“… I přes dvojí vypuštění výhody jsem ale soupeře zkoušel až do věžové koncovky, kterou ale soupeř udržel (byť i koncovka se hrála pouze na dva výsledky…). Škoda, tuto partii jsem rozhodně měl vyhrát, ne proto, že byl soupeř dle ela slabší, ale prostě proto, že jeho hra absolutně ignorovala základní poučku „šachy, braní, napadení“ ale řídila se spíše heslem „ústup, krytí, výměna“.
Havlík Matras, koukal jsem jen na c sloupec, přitom po drtivém 35. Jh4 se černá pozice rozpadne
Michal na šesté se s královskou indickou moc neskamarádil, myslím, že ji v neděli hrál téměř jistě poprvé a naposled 😊. V pozici trpí, takže raději zkouší z pozice síly (má se soupeřem tuším 3-0) „včas nabídnout remízu“, kterou soupeř vděčně přijímá.
Na sedmé šachovnici Vašek v poněkud chaotické pozici svého soupeře jednoznačně přehrává, stejně jako u Davida mám drobné obavy z časové tísně, ale vše zvládá s velkým přehledem a partii zakončuje matovým útokem. Velmi povedená partie!
Kotál – Šindler pozice po “bouřce”, krásná ukázka souhry figur, kdy všechny bílé figury míří na černého krále, zatímco černé jsou absolutně mimo hru
Milan ve španělské tortuře míjí jeden moment, kde podle počítače může obětovat kvalitu a dostat se k aktivní hře (není to ale moc lidské pokračování), takže v podstatě celou partii stojí dost nepohodlně (jak to ve španělské botě bývá – inu, není to právě vycházková obuv). Dle jeho slov se na podobné pozice připravoval, ale „někde mu chybělo tempo“. V časové tísni pak vzniká pozice, kde jsou na šachovnici jen těžké figury (D+V x D+V) a pár pěšců – takové pozice rozhoduje postavení krále a bohužel, černý monarcha je na tom v tomto směru o poznání hůře…
Celkový výsledek tedy 4-4, jak jsem psal v úvodu podle průběhu asi získaný bod (určitě jsme byli blíže nule než třem), ale ukáže až další průběh soutěže, hlavně hned příští kolo v Neratovicích.
Jan Havlík
Tags: info