Skip to content Skip to footer

Cenná výhra s týmem Říčan

      Extrémně bojovný zápas, zápas mladých talentů, studiové závěry, výhry zkušeností – i takové nadpisy by mohl mít včerejší zápas, ke kterému do Vráže zavítali hosté z Říčan. Nejprve rozebereme některé alternativní nadpisy, a pak se dostaneme k zápasu samotnému.

Zápas končil těsně před třetí hodinou, což by samo o sobě ještě nevybočovalo z mezí běžného ligového zápasu, ale ještě po časových tísních, resp. i 10 minut druhé hodině odpolední, byly dohrány jen dvě partie! Jak jsem průběžně posílal zprávy domů – podobně bojovný zápas jsem snad ještě nezažil.

Mladí talenti – soupeři sice přijeli oslabeni o své první šachovnice (ještě nedávno „písecký“ Dan Pražák hraje s Jáchymem Smolíkem uzavřený turnaj v Mariánských Lázních, a nepřijel ani druhý Jáchym – Němec), ale jejich výhoda spočívá ve velmi široké a především mladé lavičce. Písek nastoupil podruhé v sezoně v plné síle (což znamená, že i Honza Miesbauer už patřil do starší poloviny naší soupisky 😊) soupeři pak přivezli hned pět hráčů do dvaceti let (a i druhý nejstarší Standa Stárek ještě neoslavil třicetiny) – ale pozor! I tak měli i na poslední šachovnici 2200+. Dle průměrného ELA jsme sice byli mírnými favority, ale vzhledem k věku soupeřů (a vzestupné tendenci jejich ratingu) nás rozhodně nečekal jednoduchý zápas.

Nyní k zápasu samotnému.
Jako první skončila partie Civín – Lajbl. Tomáš sice soupeře poněkud překvapil nepříliš hraným zahájením, ale i když se někdy až poněkud riskantně pokoušel najít v pozici iniciativu, soupeř jeho pokusy neutralizoval a poté nabídl remízu v pozici, kde asi mohl o drobné výhodě (byť asi jen symbolické) uvažovat již spíše černý…

Jako druhý jsem skončil já (a překvapivě ne rychlou remízou 😊). Soupeř mne poněkud překvapil v zahájení – hlavně tedy tím, že kopíroval předešlou partii Havlík – Vichnar, kde jsem na soupeřův poněkud zvláštní tah v zahájení 14. – g6 reagoval příliš měkce a partie záhy skončila remízou. Ještě v Praze jsem zjistil, že po správném 15. f5! stojí bílý dobře. Inu, zahrál jsem 15. f5 a čekal, že se soupeř zamyslí, ten ale suverénně odblical další čtyři tahy. Po partii jsem se soupeře ptal na jeho přípravu (u partie jsem se trochu obával, jestli třeba zmiňována výhoda nemá háček v tom, že budu muset někde najít nějaký zvedák, bez kterého budu stát hůře). Odpověděl, že byl připravený asi do 19. tahu (kde jsem jej tedy svým tahem konečně překvapil a po kterém se zamyslel na 40minut) s tím, že sice to asi objektivně není nejlepší možnost, ale budu muset najít správné tahy a cituji: „chtěl jsem hrát na výhru, takže i s drobným rizikem“. Na jednu stranu klobouk dolů před bojovností a odvahou soupeře, na druhou stranu si nemyslím, že hrát černými na silnějšího soupeře pochybné zahájení je dlouhodobě cestou k úspěchu… závěr partie najdete v ukázce, soupeř sice tvrdil, že to prohrál jedním tahem, což dle motoru může být pravda, na druhou stranu, pozice černého je cca od 20. tahu velmi těžká a s omezeným časem (od dvacátého tahu cca 5 minut + přídavek) dle mého pro člověka nehratelná.

 Po 25. – Vac8?    následoval okamžitý konec po hxg6 s dalším Sd3 a Sxg6

V tuto chvíli můžeme zápas pozastavit a zhodnotit jednotlivé pozice (já jsem se v neděli v tento moment došel podívat do parku – viz úvodní foto, bylo vskutku krásně). Na první stál Honza Miesbauer s Janem Seidlem celou dobu trochu lépe, ale vzhledem k symetrické pěšcové struktuře to na větší výhodu moc nevypadalo. Na druhé rozehráli Kuba Stinka s Vasilem Tričkovem velmi ostrou královskou indickou, kolem časovek měl kvalitu více, zbývalo jen vyřešit černá pole. I na čtvrté šachovnici „byla divočina“ v partii Davida Háka s Kubou Ocelákem. Na šachovnici chaos, času málo, ale ani zde nebyl důvod k obavám. Na šesté šachovnici trpěl Artem Mametev s Matoušem Hlavinou. Po zahájení byla pozice cca v rovnováze, potom ale Artem přehlédl drobnou taktiku a rázem bránil střelcovou koncovku s pěšcem méně. Pozice byla naštěstí hodně zavřená a s trochou pozornosti byla udržitelná.

Na sedmé stál Marek Janouš výborně se Standou Stárkem. Marek nejprve odmítl Standovu nabídku remízy hned v úvodu partie, následně zatroubil k silnému útoku a i zde byl důvod k optimismu.

Na osmé pak Michal svého soupeře „prekabátil“ (zdravím do Tábora) a měl figuru více.

Sečteno, podtrženo – při odchodu na procházku vedeme 1,5-0,5, máme tři slibné pozice a jednu „lehce ohroženou“.

Jak už to ale bývá, v časových tísní se dějí věci. Michal se místo jednoduchého 22. – b6 pouští do zápletek (objektivně asi správných, jen to chtělo najít ještě 25. – Jf3!) a místo figury více je najednou na šachovnice D+V vs 2V+J+S (+ silný „c“ pěšec). Sice pořád vyhrané, ale černý si musí dát pozor na bílé těžké figury, aby se nedopatřením nedostaly k rychlému útoku…

Větší zápletky se bohužel udály o šachovnici vedle, kde Marek v již prakticky vyhrané pozici přehlíží (dokonce dva tahy po sobě) Dxh4 s následným Jf3+ a rázem bojuje o holý život v netradiční pozici V+4p vs. 2J+S+2p.

Honza soupeře zkouší, ale remíza je stále nejpravděpodobnější výsledek, Kuba stojí „přivyhraně“ – byť později s motorem zjišťuji, že v časové tísni byl dokonce úplně vyhraný. Kuba ale zcela lidsky vrátil kvalitu, vyměnil dámy a v koncovce věž, jezdec a pěšci f,g,h, proti věž, střelec a pěšci g,h má kromě pěšce více i krásně aktivní figury. U Davida po zápletkách (doporučuji přehrát celou partii, zejména v pozici po 29. Sf4 visí polovina šachovnice) vzniká koncovka věž + 2p vs J+3p (po dvou týdnech si tedy David opět zkouší tuto koncovku, tentokrát ale za stranu s věží) a i zde to vypadá remízově. Někdy touto dobou (14:15) končí remizou partie Artema. Vedeme tedy 2-1, máme dvě lepší pozice, dvě cca remizové a v jedné Marek zkouší zázrak – stále důvod k optimismu.

Michal následně dokázal vyměnit soupeřovu nepříjemnou věž, naladit souhru svých třech figur a když ještě chystal rozběhnout svého „c“ pěšce, soupeři nezbývalo než vyvěsit bílý prapor. Markův soupeř mohl vynutit přechod do macení jezdcem a střelcem (dle Standových slov na chodbě – učil jsem to mockrát, ale spěchat do toho nebudu 😊) a přichází část zápasu se studiovými okamžiky. Nejprve Marek hezkou kombinací

Po 55. Jd4  přišlo krásné 56. d8D! Černý musí dobrat jezdcem a po 57. Vb1 nedokáže pokrýt posledního pěšce odstraňuje posledního černého pěšce a na šachovnici je tak pozice V+p vs. 2J+S.

Kuba bohužel uspěchal realizaci výhody, když (stejně jako celá chodba) počítal s automatickým vložením tahů 44. hxg4 hxg4. Soupeř, ale „zákeřně ponechal „h“ pěšce na šachovnici, neboť braní na h3 s dalším h2 a „jasnou výhrou“ má tu nevýhodu, že po jednoduchém Vxh2 černý přestává krýt svou věž… 

Po 43. – g4 přišlo 44. Vxf5 Vc1 45.Kg2 a černý bohužel nedokáže figury rychle rozmotat

Vedeme tedy 3-1 a jak píšu taťkovi dohrávají se tři remízy.

Honza soupeře zkouší, získává i na chvíli pěšce, ale soupeř správně obětovává jezdce, odlákává bílého krále a stíhá posbírat bílé pěšce (v jiném zápase by se také dalo mluvit o studiovém závěru, ale ve včerejší konkurenci to byla „slabota“ 😊 – tím nechci výkon černého snižovat, zahrál závěr velmi dobře).

Do finiše se blíží i nejnapínavější partie kola (spíše sezóny) Janouš – Stárek. Mára celkem logicky jde zlikvidovat černého střelce, bohužel to poněkud uspěchal a pozapomněl, že na šachovnici ještě zbývá bílý pěšec.

Po 66. – Jxd6  bohužel bílý pěšec je pořád ještě daleko od pole proměny

Standa předvádí vynikající techniku, drží bílého krále v blízkém rohu, aby blokující jezdec stihl odskočit v pravý čas a na tempo přesně dává mat. Nervy drásající partie, pro Máru hodně krutá porážka, ale bohužel i takové umí být šachy, vzpomínám si najeden článek Davida Navary, „co ve vteřině prováháš, věčnost nenapraví“. Mára byl blízko výhře, pak bojoval jako lev a v momentě, kdy už blizoučko remíze stačila trochu netrpělivosti a partie skončila prohrou…

Stav tedy 4-3 a zbývá partie Davida Háka, kde soupeř s jezdcem a pěšci zkouší získat pro hosty zápasový bod, David musí hrát přesně, „v nohách“ už má pět hodin boje, leží na něm tíha výsledku celého týmu a pozice vyžaduje velmi přesné pokračování, které ale nachází, obětovává pěšce, rozehrává svou věž a partii zkušeně dovádí do remízového konce.
Vítězíme tedy 4,5-3,5. Máme 11 bodů a i přes těžké soupeře v následujících kolech můžeme být spokojeni. Nechci psát, že již jsme zachráněni (abych něco nezakřikl), ale aktuální bodový polštář je minimálně velmi příjemný 😊

Jan Havlík

Náš věrný fanoušek MATýsek, byl v sobotu s námi v Plzni na 1. Lize mládeže a v neděli sledoval vítězné zápasy v 1. Lize a v 1.divizi.