Skip to content Skip to footer

Zlatá medaile z KP v praktickém šachu mládeže

     Krajský přebor mládeže v praktickém šachu je vrcholným turnajem roku pro všechnu pokročilou šachovou mládež v Jihočeském kraji. Po několika letech se jej zúčastnilo více kluků z našeho oddílu. Turnaj se hraje na 7 kol s tempem 90 min + 30 s za tah.

Sestava pro turnaj se nerodila lehce, tak jsme se nevyhnuli určitým komplikacím. Nicméně pořadatel nám vyšel vstříc a trpělivě vyčkával na naše požadavky na ubytování. Nakonec na turnaj odjeli zkušený Martin Tejnor a nováčci na tomto turnaji Jonáš Irber a Pavlo Khyzniak. Pro Pavla to byl teprve jeho čtvrtý turnaj. V pátek ráno přijel sám vlakem Jonáš Klement, jako náš poslední účastník. Jonáš tedy hrál jen šest kol.

Martin vstoupil do turnaje v kategorii H14 ne moc přesvědčivou výhrou v pěšcové koncovce. V druhém kole však již narazil na spolufavorita na postup a jeho hra se výrazně zlepšila. Tento standard si udržel po celou dobu turnaje. Přidal k tomu nevětší bojovnost ze všech, když odmítal remízy a vždy hrál až do konce. To se mu vyplatilo a turnaj vyhrál s plným počtem sedmi bodů.

Jonáš Klement startoval ve stejné kategorii. Přijel až na druhé kolo a hned se mu podařilo zvítězit. Poté dostal dva silné soupeře, se kterými prohrál. Ostatní partie již byli vyrovnanější, nicméně Jonáš už uhrál pouze půl bodu. Čtvrtou partii prohrál Jonáš rychle. Říkal mi, že neznal zahájení, co hrál soupeř. Přítomný trenér mu však odpověděl, že měl hrát o to více pomaleji, když hrál neznámé zahájení. Můžeme ho pochválit za  to, že většinu hrál partií dlouho a soustředěně.  Jonáš získal 1,5 bod a uzavíral výsledkové pořadí této kategorie.

Jonáš Irber nás reprezentoval v kategorii H12. Celou tuto kategorii doprovázel nešvar velmi rychlé hry. Některá kola kluci odehráli i za hodinu. Jonáš nebyl výjimkou. Dokázal prohrát i partii s věží více. Kluci to bryskně pojmenovali jako „Irber styl“. Ve druhém kole dokonce prohrál se soupeřem, který hraje VC ve skupině C, kdežto Jonáš už to dotáhl, chtěl bych podotknout, že zaslouženě, do skupiny A. Po příjezdu trenéra Michala Novotného se Jonáš trošku uklidnil a uhrál dva body ze tří zbývajících partií. Jonáš nakonec obsadil páté místo a postoupil na Mistrovství Čech do Harrachova.

Pavlo odcestoval na turnaj hlavně aby sbíral zkušenosti. Musím říct, že výborně zapadl do party, co tam kluci měli. Partie to pro něj byly těžké, ale snažil se a Michal mu pomáhal, aby odstranil hrubky ze svých partií. Bohužel to moc nevyšlo a Pavlo skončil na chvostu startovního pole. Nicméně Michalovi se jeho zaujetí pro hru líbilo a pozval ho k sobě na čtvrteční tréninky. Pokud Pavlo nabídku přijme, tak příští rok bude mít jistě výrazně lepší výsledky.

Na Krajském přeboru jsme tedy získali jednu zlatou medaili a dva postupy na Mistrovství Čech, které se hraje na přelomu října a listopadu v Harrachově. Klukům od soboty pomáhal s rozborem partií trenér Michal Novotný. Kluci si pobyt v Nových Hradech užili. Zahráli si nejenom šachy, ale i fotbal, speedminton a tenis. Na turnaji kluci utvořili dobrou partu a navzájem si pomáhali. Nejoblíbenější hláškou, kterou jsem slyšel snad stokrát, bylo Timovo “Čúsan”. Příští rok doufáme, že pojedeme ještě ve větším počtu.

Výsledky.

Pavel Tejnor