Skip to content Skip to footer

Máme dva krajské přeborníky v rapid šachu mládeže

Chess club Písek uspořádal v sobotu 1. června Krajský přebor Jihočeského kraje v rapid šachu mládeže. Turnaj se konal v reprezentativních prostorách kulturního domu v Písku. Hrálo se v kategoriích HD8, HD10, HD12, HD14, Dorost (HD16+HD18) . Celkem se zúčastnilo 85 dětí z celého Jihočeského kraje. Z našeho oddílu se přeboru zúčastnilo celkem 13 chlapců.

Kategorii HD8  měla pouze tři účastníky a tak byla spojena s kategorií HD10. My jsme měli jediného zástupce v osmičkách a zároveň to byl jediný chlapec v této kategorii. Martin Jouja se tedy stal krajským přeborníkem v kategorii H8. Stačilo mu k tomu uhrát 3 body ve spojené kategorii. Některé další partie měl dobře Martin rozehrané, ale nedotáhl je do konce.

Ve věkové kategorii do 10 let jsme měli také medailové ambice. Tadeáš Bostl věkově spadal do osmiček, ale zvolil si kategorii H10 a bojoval o postup na MČR v této kategorii. Tadeáš si přivezl dobrou formu a v pátém kole porazil svého největšího soupeře. V šestém kole však začal hrát rychle a přišel brzy o dámu. Partii již zachránit nedokázal a prohrál. V poslední kole se však vrátil na vítěznou vlnu a se šesti body zvítězil na pomocné hodnocení v kategorii H10. Jonáš Irber od začátku potvrzoval roli favorita. První tři kola s přehledem vyhrál. Od čtvrtého kola však začal svoji hru zrychlovat a s tím se zhoršovali i jeho výsledky. Nakonec z toho byla bramborová medaile. Lukáš Zíka odehrál zatím jen několik turnajů, ale přesto podal slušný výkon. Nebýt nešťastného patu v první partii, měl by více než konečné tři body. Bylo vidět, že ho prohry mrzely a motivovaly jej do dalších partií.

V kategorii H12 se nejvíce dařilo Tymovi Zinchukovi. Nicméně na nejlepší nestačil a bylo vidět, že pouze talent již v této kategorii nestačí. Bez pilného tréninku to prostě nejde. Timo uhrál tři body a skončil na sedmém místě. Zdenkovi Říhovi se turnaj také moc nevyvedl. Některé partie prohrával na taktické obraty a bude muset na nich zapracovat. Zdeněk získal v turnaji také tři body a skončil hned za Timem. Další, deváté místo, obsadil Pavlo Khyzniak. Pavlo hraje teprve první sezónu a chybí mu ještě herní jistota. Nicméně si nechá poradit od trenérů a stále se zlepšuje.

V kategorii H14 bylo od začátku zaděláno na drama. Martin Tejnor měl fakticky pouze jednoho vážného konkurenta, se kterým bílými figurami pouze remizoval, což jej moc nepotěšilo. Ve zbylých zápasech si Martin i jeho soupeř počínali suverénně a získali tedy oba 6,5 bodu. Měli dokonce i všech pět pomocných hodnoceních stejných, přestože hráli s jinými soupeři. Rozhodoval tedy los a ten Martininovi nepřál. Obsadil tedy 2. místo. Pomoci mu v poslední partii mohl jeho dlouholetý spoluhráč Ondřej Topka. Ondra hrál o medaili a stál dobře proti svému soupeři. Nakonec v časové tísni přehlédl taktiku a prohrál. Kdyby uhrál aspoň půl bodu, tak by Martin zvítězil. Kdyby Ondra partii dotáhl do vítězného konce, tak by skončil na třetím místě. Ale na kdyby se šachy nehrají. Ondra skončil nakonec na sedmém místě se čtyřmi body. Jonáš Tomynec uhrál také čtyři body a skončil na desátém místě. Na to že již šachy netrénuje to byl dobrý výsledek.

Mezi dorostenci jsme měli dva zástupce. Volodymyr Zinchuk věřil tomu, že potrápí favority, ale nakonec k tomu nedošlo. Vovovi sedí více delší tempo, ale i tak uhrál 4,5 bodu a potvrdil své nasazení v turnaji. Marek Dobeš skončil na desátém místě se ziskem čtyř bodů. U něj také platí, že mu vyhovuje více pomalé tempo.

Na MČR v rapidu, které se koná 14.-15. září v Harrachově postoupil tedy jen Tadeáš Bostl. Martin tím že prohrál los by přišel o postup, ale díky 3. místu z loňského MČR v rapidu v kategorii H12 má přímý postup na tento rok zajištěn. Pokud by se někdo chtěl kouknout jak vypadá MČR v rapidu mládeže, může se v září ke klukům přidat. Součástí MČR je vždy OPEN turnaj, kde si každý může zahrát.