Skip to content Skip to footer

Tábor dobyt!

     V neděli 20.1.2024 jsme absolvovali další dvoukolo ligy mládeže v Táboře. Jeli jsme bez Matěje, kterého nahradil Filip Novák. Čekala nás dvě jihočeská derby s QCC České Budějovice a z ŠACHklubem Tábor.  Nejdříve proti nám nastupuje QCC, které nás příjemně překvapilo oslabenou sestavou bez prvních dvou hráčů soupisky. Na první šachovnici nastupuje Volodymyr proti zkušenému Gregorovi Alexandrovi. Vova hraje výborně a brzy stojí na hranici výhry. Slabinou jsou však jeho časové tísně. Nadějnou pozici kazí a zoufale, ale vytrvale bojuje o remiz. Soupeř dělá chybu a Vova je úplně vyhraný. Soupeř ve Vovově vrcholné tísni nabízí remiz a Vova ve vyhrané, ale nepřehledné pozici přijímá. Sqwělý výkon! Na druhé desce nastupuje Vicky proti Nikolasi Čechovi. Partie více méně nevybočí z rovnováhy a nakonec končí remízou. Martin nastupuje na třetí šachovnici proti Karimu Mountassirovi a s přehledem vítězí. Od začátku do konce Martin tlačí a vylepšuje pozici. Koncovka je jednoznačnou záležitostí a Martin vítězí. Na čtvrté šachovnici Ondra nastupuje černými proti Petrovi Peškovi. Výměnou Francouzkou rozehrává příliš pasivně a brzy se dostává do problémů. Naštěstí ani soupeř nehraje přesně a důsledně. Ondra se vysmekne a partie skončí remízou. Ondro věř si! Bude se Ti hrát o moc lépe! Na páté šachovnici nastupuje Marek s Daniilem Yurchenkem. Marek stojí na začátku tradičně hůře, ale postupně pozici zjednodušuje a vylepšuje. Závěr je pro Marka typický. Aktivuje své poslední tři figury a přechází do aktivní hry a tlaku. Soupeř chybuje a je z toho bod! Marku, platí pro tebe to samé jako pro Ondru. Více si věř a nepochybuj o svých rozhodnutích! Na šesté šachovnici nastupuje Filip proti Richardu Hauptovi. Nastává velká smršť a krev stříká na všechny strany od prvních tahů. Haupt hraje velice rychle, co pár vteřin to tah. Bohužel se Filip nesmyslně nechává strhnout a hraje také rychle. V zápletkách ztrácí figuru i když má náhradu ve třech pěšcích, tak proti dvojici střelců je pozice beznadějná. Naštěstí soupeř pokračuje v nesmyslně rychlé hře a hrubou chybou ztrácí figuru a Filip vítězí. Celkově vyhráváme 4,5: 1,5 a jdeme do blízké restaurace na zasloužený oběd.

Po dobrém obědě, poradě a přepsání partií začínáme hrát s ŠACHklubem Tábor. Je to silný soupeř, především na předních šachovnicích. Začátek se nevyvíjí příliš dobře. Filip rychle po svých chybách prohrává s Hastrmanem. Spěch se nevyplatil a v ostré pozici opět ztratil materiál a soupeř již šanci nepřipustil. Zbytečná prohra. Rychle prohrává i Martin s Martinkovičem. Ztrácí po zahájení pěšce a koncovku rychle bez odporu prohrává. Prohráváme 2:0. Musíme bojovat. Vova opět velkoryse rozehrává svoji partii proti Matěji Slabému a ve 13 tahu bílému chytil dámu na d1. Neuvěřitelné! Je to za dvě figury, a tak soupeř nevzdává. Vova začíná hrát pasivně a neuvědomuje si, že má soupeři vyměnit dvojici střelců. Matěj se chopí příležitosti a Vova musí dát kvalitu. Partie přechází do koncovky střelce, věže proti dámě. Pěšci zůstávají pouze na královském křídle a soupeř má o jednoho více. Partie končí remízou. Vicky hraje s Markem Garabíkem a partie je dlouhá a vyrovnaná. Vicky postupně vylepšuje pozici, ale na výhru to nestačí. Po opakovaném odmítnutí remízy, stejně partie končí smírem. Zápas zachraňuje Ondra a Marek. Ondra hraje se slečnou Mácovou. Postupně zlepšuje pozici a i díky chybě soupeřky dvojice střelců a aktivní hra dovede Ondru k vítězství. Ondra získává volného postouplého pěšce a po zásluze vítězí. Marek proti Maxovi Veverkovi má tradičně horší rozběh a dostává se do stísněné pasivní pozice. Pozici pomalu rozmotává a vyrovnává. Začíná hra s málo figurami, a to je Markova doména. Začíná hrát aktivně a brzy získává pěšce a převahu aktivních figur. To vede k dalšímu zisku materiálu a zaslouženému vítězství. Zápas je zachráněn a výsledek 3:3 nás velmi těší.

Po sedmi odehraných kolech jsme se posunuli na skvělé čtvrté místo. V pořadí úspěšnosti hráčů z celé 1.Ligy mládeže B, z našeho klubu vyčnívá Marek s šesti body ze sedmi partií, který je na čtvrtém místě. Vystřídal Matěje, který toto dvoukolo nehrál a tak se propadl s 4,5 body z pěti možných na čtrnácté místo.

Poslední víkendové čtyř kolo se hraje 20.-21. dubna v Klatovech. Doufám, že i na poslední kola pojedeme opět v silné sestavě a zajistíme si setrvání v Lize mládeže i pro příští rok.

 

Jiří Landa

Show CommentsClose Comments

Leave a comment