Skip to content Skip to footer

Vítězné derby o první místo

      V neděli 11.2. se konalo další jihočeské derby. A nebylo to jen obvyklé setkání tradičních soupeřů, jednalo se o souboj hlavních adeptů na postup, když druhé QCC ČB hostilo první Písek. Přiznám se, že jsem se zápasu docela dost obával – hlavně v momentě, kdy jsme se v průběhu týdne dozvěděli, že kvůli extraligovým záchranářským povinnostem bude chybět Honza Miesbauer. Vzpomněl jsem si na zápas, kdy jsme v dresu QCC měli na dosah extraligu a v rozhodujícím zápasu jsme se “psychicky složili”… Obavy se naštěstí ukázaly jako zbytečné – nenechali jsme se svázat rolí favorita a zápas byl, dá se říci, jednoznačnou záležitostí. Jelikož jsem dohrál jako první, dostal jsem úkol podávat Jirkovi průběžné zprávy (stejně bych neodešel a zápas sledoval) a tak si nyní můžete přečíst poněkud netradiční formou, jak se zápas vyvíjel. (zprávy nechávám v podstatě v původním znění a přidávám i čas odeslání, v závorkách pak dodatečné poznámky “mimo původní reportáž”)

11:19 – Sestava domácích Nagy, Placer, Šimek, Richtrová, Chval ml., Nagyová, Šťastná a Chval st. (pro doplnění naše sestava – Stinka, Pražák, Havlík, Novotný, Klicnar, Gril, Šimůnek a Gdovin) Zatím jen já remis černými se Šimkem (netrefil jsem v přípravě ani soupeře, ani jeho druhý tah, v Londýně jsem tedy hledal cestu mimo přípravu soupeře, resp. mimo teorii. Partie měla nakonec jen osm tahů, ale nejednalo se o velmistrovskou remízu, oba jsme spotřebovali cca půl hodiny. Jelikož se zápas vyvíjel pro nás příznivě, zkusil jsem “z pozice silnějšího” nabídnout remízu, která byla přijata – soupeři se pozice relativně líbila, ale nebyl spokojen se stavem na hodinách)

11:21 – Dan má velkou časovou výhodu – nějaká divočina s obětí pěšce, ale vypadá, že je ještě v přípravě Michal útočí, ostatní asi +- rovina

11:25 – U Honzy se černý dostal v sicilce k d5, Honza obětoval pěšce, černý přemýšlí… jestli někde stojíme hůř, tak tady… Kuba (Stinka) dostal nabídku remízy (černými klasická italská), po dohodě hraje dál (černými minimálně vyrovnal, nic neriskoval, tak hrál dále)

11:33 – Chval nenašel odvahu a pěšce nevzal, Kuba Šimůnek už černými asi stojí lépe, u Romana “dynamická rovnováha” dvojice střelců za horší pěšcovou strukturu

11:46 – na všech stolech máme lepší čas (u Dana už skoro o hodinu)

11:53 – Dan už má pěšce víc, mocné centrum d5-e5, tady bude bod Honza nabídl remis, Chval cítí, že nestojí líp, ale “musí hrát dál” 

12:00 – Michal do toho vrazil pěšce (od oka to vypadá velmi dobře), Roman má aktivnější figury – zápas vidím dobře

12:13 – u Martina došlo k vyčištění centra – dostal se ve španělce k d5 a teď se to tam “vydřeví” – takže tady čekám remis, Dan má pěšce (na d7) víc, dobrat nejde, kvůli přechodu do pěšcovky… Roman se pouští do zápletek – má hodinu proti deseti minutám, tipuji 6-2 pro nás

12:15 – Kuba Šimůnek má pěšce, kompenzaci nevidím

12:34 – Dan vyhrál, skvělou partii zakončil hezkou kombinací (Dan sehrál partii opravdu skvěle, soupeř se tvářil, že je také v přípravě, zahájení odtahali oba velmi rychle, ale po sebrání “hodně sporného pěšce” se najednou černý začal dlouze zamýšlet, Dan hrál nadále velmi rychle a velmi silně, soupeře k ničemu nepustil a poté s přehledem uplatnil pěšce k výhře)

12:36 – Martin ztratil “malou kombinací” figuru, ale zbytek stojí dobře – u Michala je to tedy divočina, ale té pozici věřím

12:49 – Kuba Šimůnek soupeřku přehrál a v závěru i přepočítal – vedeme 2,5:0,5

13:23 – Roman dává mat pěšcem, vedeme 3,5:0,5 Kuba má malé plus a lepší čas, Martin kouzlí, ale měl by být objektivně prohraný (partie ještě nejsou ke stažení, ale přišlo mi, že v jeden moment mohl Martin chytat dámu, ale jistý si nejsem)

13:24 – Michal stojí na výhru a Honza může opakovat tahy

13:28 – Michal vyhrál a Honza remízoval vedeme 5-1 a končím reportáž 🙂

V časové tísni se ještě povedlo Martinovi získat zpět figuru, takže když jsem odcházel, tak jsme vedli 5-1 a dohrávali se dvě pozice, kde v obou byli naši blíže výhře. Martin pozici k výhře dovedl, Kuba (co jsem slyšel) soupeře mačkal, ten se i na půlminutě dobře bránil a nakonec Kuba přepnul strunu a k protiútoku se dostal soupeř. Konečné skóre tedy 6-2 a skoro se chce zvolat “prvoligoví, prvoligoví, už jsme téměř prvoligoví”, ale i když už je náskok velmi výrazný, tak není konec, dokud není konec! Je třeba skvěle rozehranou sezonu ještě dotáhnout a při troše “spolupráce” v zápase Dvorec – QCC můžeme slavit již po příštím kole.

Jan Havlík

 

Výsledky zde.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment