Skip to content Skip to footer

Skvělé páté místo v lize mládeže

    Závěrečné čtyřkolo 1.ligy mládeže B pořádal Klatovský oddíl. Vyrazili jsme na něj v sobotu ráno optimisticky naladěni i když nám prvně chyběli dva hráči základní sestavy. Byli jsme na průběžném 4.místě a věděli jsme, že nám stačí porazit poslední Oázu Praha, abychom se v soutěži udrželi. Sestava se tentokrát nerodila lehce a nakonec se v Klatovech vystřídalo 8 hráčů. Hrálo se v hezkém prostředí kulturního domu v Klatovech.

Dopolední sobotní zápas jsme hráli s prvním Bohemians Praha. Brali jsme jej jako zápas na rozehrání a to se také potvrdilo. Rychle jsme prohráli na posledních dvou šachovnicích. S čímž jsme počítali. Timo Zinchuk hrál první svůj zápas ve vážné partii a Jonáš Irber druhý. Nedařilo se ani našim zkušeným hráčům a zhruba po dvou hodinách jsme prohráli i na ostatních šachovnicích. Jen Martin na třetí šachovnici se vymanil ze špatné pozice a snažil se hrát na výhru. Nakonec z toho byla jen remíza a půl bod pro nás.

Odpoledne jsme hráli důležitý zápas s Oázou. Naštěstí přijel Jonáš Klement jako posila. Nastalo dlouhé dohadování jestli bude hrát Jonáš Irber nebo Timo. Nejdříve nechtěl hrát ani jen, pak zase oba. Nakonec Hrál Timo. Byla z toho rychlo partie se  šťastným koncem pro nás. Poměrně rychle vyhrál i Martin na třetí šachovnici. Jonáš na páté šachovnici hrál tvrdě na výhru a neváhal obětovat figurky. Nakonec dal soupeři mat a připsal třetí bod. Ondra přidal další bod a Vicky ubránila remízu. To samé se povedlo Volodymyrovi a tak jsme vyhráli 5:1.

Jonáš Irber s Timem odjeli po partii domů. Večer jsme vyrazili na pizzu a zavládla výborná nálada. Kluci si pak na ubytování zahráli kulečník a šlo se spát. Ráno byli všichni stále dobře naladěni a Jonáš s Ondrou již spřádali plány na bronzové medaile. Po 9.kole jsme totiž byli stále na 4.místě!

V neděli ráno jsme nastoupili proti třetím Říčanům. Odhodlaní kluků bylo veliké, i přestože měl soupeř velkou elovou převahu. Přijela další posila, Filip. Všechny partie, kromě Martinovi byli vyrovnané i po dvou hodinách. Ondra potvrdil dobrou formu a soupeře postupně strategicky přehrál. Srovnal tak stav na 1:1. Filip se dostal do svízelné situace, ale vyrovnal Jonáš, který opět zahrál výborně a soupeře porazil. Rozhodovalo se tedy na prvních dvou deskách, kde Vicky i Vova stáli lépe. Vova nedokázal najít výhru přestože měl kvalitu navíc. Vicky se podařilo přes přechodnou oběť pěšce zvítězit v pěšcové koncovce, což nám stačilo na celkové vítězství 3,5:2,5.

Zavládla euforii. K bronzovým medailím chyběly jen dva body. Nicméně jsme hráli s pátým Dopravním podnikem Praha. Tento zápas se nevyvedl Jonášovi, který rychle prohrál. Ani s Filipem to nevypadalo moc dobře. Zato Ondra potvrdil skvělou formu a opět zvítězil. Martin si vybudoval výbornou pozici, ale pak ji zkazil a partie se vyrovnala. Nepřijmul soupeřovu nabídku na remízu v dámské koncovce a hned na to z nepozornosti dostal jedno tahový mat. Vova po náročné předchozí partii neměl dost sil a také soupeři podlehl. Vicky se i přes prohraný stav utkání snažila hrát na výhru. V divoké partii, kdy hráli oba již na přídavku vydolovala aspoň půl bodu. Nakonec jsme tedy prohráli 1,5:4,5.

Po loňském historickém postupu do 1. ligy mládeže jsme vstupovali do našeho prvního ročníku s obavou, zda družstvo soutěž zvládne a zda hned z ligy nesestoupíme. Obavy byly brzy pryč. Celé družstvo od začátku táhlo za jeden provaz, povzbuzovali je den druhého, pomáhali si a téměř vždy jsme nastupovali v plné sestavě. To se projevilo na výsledcích a výhry a remízy ze soutěžních utkání se rychle množily. Výborná parta ve složení: Volodymyr Zinchuk, Vicky Cinková, Martin Tejnor, Matěj Záluský, Ondřej Topka, Marek Dobeš, Filip Novák, Jonáš Klement, Jonáš Irber a Timofii Zinchuk vybojovali sqwělé páté místo! Nezalekli se ani silnějších soupeřů (porazili i celkově druhé družstvo), poslouchali rady trenérů! Nejvíce se na úspěchu podíleli všichni! U všech hráčů mohu konstatovat velké zlepšení. Je vidět, že partie v praktickém šachu vedou k výraznému zlepšování a družstva jsou královskou disciplínou. Všem hráčům gratuluji a děkuji za výborný přístup! Všem rodičům také děkuji za pomoc a podporu.

Výsledkdy

Jiří Landa