Skip to content Skip to footer

Bronzové mistrovství ČR v rapid šachu mládeže

Ve dnech 9.-10. září se konalo Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu. Tuto významnou šachovou událost hostil Harrachov. Na mistrovství postupuje vždy pouze 44 nejlepších šachistů a šachistek ve svých kategorií. Z našeho klubu se zúčastnil krajský přeborník v kategorii do 12 let Martin Tejnor a stříbrný v krajském přeboru v kategorii do 10 let Jonáš Irber.

Jonáš se vrcholné akce mládeže účastnil poprvé a jel především získávat zkušenosti. Jonášovi se povedla dobře sehrát především první partie. V následujících partiích začal hrát velice rychle což mu nakonec vyneslo tři body a umístění v dolní třetině výsledné tabulky. Ale snad také poučení do příště, že je třeba zpomalit.

Martin je již stálý účastník vrcholných akcí mládeže a přijížděl do Harrachova s vyššími ambicemi. V prvním kole zaváhal Martin v zahájení, ale soupeř jej nepotrestal a Martin jej pak přehrál. Sebevědomí si Martin upevnil v druhém kole, kdy černými porazil šestého nasazeného. Využil jeho špatného postavení figur k zisku jezdce. Martin následně vyměnil dámy a když soupeř nechal stát zadarmo ještě věž, tak se vzdal. Ve třetím kole si vybral Martin slabší chvilku, když se mu partie vůbec nepovedla. Následující dvě kola Martin vyhrál a před posledním sobotním kolem se dostal na průběžnou třetí příčku. V šestém kole sehrál vyrovnanou partii s druhým nasazeným. Byla to ostrá partie s opačnými rošádami a útoky na krále. Soupeř dokázal Martinovi odhalit krále a díky tomu Martin v přibližně rovné pozici, ale v časové tísni přehlédl mat. V neděli po výhře a remíze byl Martin na pátém místě. Los mu určil prvního nasazeného do poslední partie, který vše vyhrál, kromě jedné remízy v osmém kole. Martin s ním sehrál vyrovnaný začátek, ale pak se dostal do svízelné situace a musel dát dámu za dva střelce. I přes ztrátu materiálu byli jeho střelci velmi silní. Martin se snažil střelce lépe umístit přitom však musel vyměnit jeden pár věží. Soupeř měl pouze těžké figury a partie se mu nehrála lehce. Když Martin  umístil střelce aby oba mířili na krále, tak soupeř pod tlakem (i časovým) udělal chybu a Martin partii rozhodl hezkým taktickým obratem. Tato výhra mu zajistila třetí místo s 6,5 bodů z devíti partií.

Martin měl po partii ohromnou radost. Konečně zúročil dlouholetou práci na které se podílel trenér Josef Streďák, který si jej vytáhl z kroužku při ZŠ Tylova na samostatné tréninky. Když v něm rozpoznal šachový talent, tak je předal silném trenéru IM Ivanovi Hausnerovi, který bohužel tento rok zemřel. Je velká škoda, že se Ivan tohoto úspěchu nedožil. Dnes Martin trénuje s FM Michalem Novotným, se kterým jej tréninky velice baví. S taktickou přípravou mu také pomáhá náš člen FM Jakub Stinka, který jako poslední z našich odchovanců dosahoval na medaile v mistrovských turnajích mládeže.

Výsledky zde.

Online partie zde.

 

Jiří Landa

Show CommentsClose Comments

Leave a comment